2.1.2011Trendy v mořské akvaristice

Trendy v mořské akvaristice

 

V poslední době se staly módními mini akvária, tzv. nano a mikromoře. Důvodem jsou prostorová omezení v domácnostech a nízká cena.  V každém případě se jedná o originální dekoraci, která je stále více v oblibě.

Mořský svět má svoji neodolatelnou přitažlivost, láká pestrými barvami i kouzlem životních projevů obyvatel mořského prostředí. V mořském akváriu se dá kromě ryb chovat velké množství různých bezobratlých živočichů, jejichž pozorování nám obohatí život o nové dojmy a poznatky. A právě tito zajímaví tvorové se dají chovat i v malých objemech vody.

Do mikroakvária se bohužel nedají vpustit mořské ryby, neboť  objem několika málo litrů by nestačil jejich životním nárokům, snad až na výjimky, týkající se drobných hlaváčků, malých „grundlí“ nebo podobných trpaslíků. Ani klauni se nehodí do takto malých akvárií, nejmenším objemem pro tyto druhy je podle mého názoru  100 litrů a více.

Pod pojmem nanomoře máme na mysli akvárium objemu asi 25 až  50 litrů. Mikromořem můžeme nazvat akvárium přibližně od 50 do 100 litrů. Názory na názvosloví podle objemu se liší, ale já se domnívám, že u mořských živočichů platí obecně o trochu větší objemy než u sladkovodních nano a mikroakvárií.

Srovnání se sladkovodními mikroakvárii vůbec nelze provádět. I přes to, že objem minimoří je stejně malý jako u sladkovodních nádrží, je zde zcela jiný přístup k technologii akvária. Je zapotřebí nesrovnatelně účinnější filtrace, silnější osvětlení pro korálnatce a rovněž je nutná dekorace z tzv.“živých kamenů“, které v tomto malém prostředí pomáhají udržovat bio rovnováhu. Např. zatímco u nanoakvária sladkovodního o objemu 30-40 litrů stačí lampička s 9 W zářivkou, u stejně velkého nanomoře použijeme výkon  22 i více W. Stejně důležité je spektrum světla, není bílá jako bílá. Pro moře použijeme teplotu chromatičnosti min.6500 K, lépe 10000 K, což bývá problém s dostupností takovéto zářivky. Lze rovněž použít osvětlení LED, kde opět dbáme na teplotu chromatičnosti světla.

Pro nano a mikromoře jsme vyvinuli zvláštní filtraci, která je vlepena do akvária. Obsahuje předfiltr, dále biologickou filtraci s tím nejlepším materiálem (zde nelze šetřit na kvalitě), má rovněž sekci na náplň odstraňující fosfáty, případně pro vložení aktivního uhlí. Objem filtrační náplně by měl být min.1/10 objemu nádrže. Průtok filtrem pak asi 10-15 násobkem objemu nádrže za hodinu. Tím, že filtrační materiál je rozprostřen zeširoka, průtok vody přes něj je podstatně nižší. Čerpadlo z filtru tak vytváří žádané proudění v mikroakváriu a nepotřebujeme většinou již další čerpadlo na tvorbu proudů.

Výhodou těchto mikrosvětů je, že při použití živých materiálů jako „živé kameny“, „živý písek“ a voda z jiného velkého rifového akvária (k sehnání v odborném obchodě mořské akvaristiky), je akvárium téměř okamžitě připraveno k provozu a nepotřebuje žádnou „zabíhací dobu“ jako je tomu u velkých mořských nádrží.

Technologii máme za sebou a teď co do akvária. U těchto malých rozměrů akvárií musíme přece jen mít na paměti, že kvalita vody může kolísat. Rozhodně stabilnější prostředí dokážeme udržet ve velké nádrži, u malé to chce nějakou tu zkušenost a držet se trochu zpátky při krmení a ostatních zásazích do systému. Proto volíme odolnější druhy korálnatců i bezobratlých. Velice vhodné jsou diskovité sasanky – Discosomy, pak Rhodactis, dále druhy jako Pachyclavularia, Zoanthus, Sinularia, Capnella, Palythoa, Rumphella apod. Při výběru druhů rádi poradíme. Máte-li mikroakvárium kolem 60 – 100 litrů, lze v něm udržet i choulostivější druhy a úspěšně chovat i tvrdé korály, za podmínky, že nebudou do akvária nasazovány ryby, které by mohly zhoršovat jakost vody.

Důležitá u mikromoří je částečná výměna vody za novou, správně zapracovanou. Ideální je 1/10 objemu každých 10 - 14 dní. A opět bude záležet, zda je akvárium více či méně biologicky zatížené, podle toho zvolíme interval výměny od týdenní až po měsíční.

I přesto, že moderním trendem je minimalizace, stále se nejvíce prodávají nádrže o objemech od 300 do 600 litrů. Je to jakýsi standart u nás. V Německu je hranice objemů vyšší, uvádí se 500 – 1200 litrů jako nejběžnější velikost mořského akvária. Také zde lidé více investují do kvalitní techniky i „živých kamenů“, což je základem úspěchu. U nás je stále technika podceňována a zákazníci si vybírají podle cen. Vůbec anebo jen málo se ohlížejí po technických parametrech nebo kvalitě technologie.  Je to bohužel příčina mnohého zklamání, protože zvláště v mořské akvaristice platí, že šetřit se nevyplácí. To co ušetříte na technice a vybavení, ztratíte později při úmrtí korálů. Bohužel někdy i několikanásobně více.

Tím nemám na mysli, abyste za každou cenu utráceli horentní sumy za zařízení, které dokonce někdy ani nemusí odpovídat  požadavkům, které má v daném případě splňovat. Je ale třeba se zaměřit hlavně na použitý druh filtrace, objem filtračního materiálu ve srovnání s jeho kvalitou a vhodností pro mořské prostředí (i to bývá někdy problém),  zda dokáže odbourávat škodlivé látky, jako fosfáty, dusitany, příp.dusičnany,  odpovídá-li jeho kapacita i průtok vašim požadavkům. Nejvíce vám prozradí vlastní akvária majitele, který technologii nabízí.

Chcete-li, aby vaše korálová nádrž dobře prosperovala, pohlídejte si základní potřeby korálového akvária -

-Špičková kvalita mořské soli

-Kvalitní filtrace

-Správné proudění vody – široké, výkonné proudění, nejlépe měnící se v čase (specielní      vrtulová čerpadla – VorTech, Tunze, Marea..atp.)

-Osvětlení se správnou intenzitou, spektrem a délkou dne (včetně pravidelné výměny       svět.zdrojů)

-Chemické přípravky do vody (kvalita, dostupnost všech látek)

-Vhodné krmivo pro ryby a výživa pro korály

-Optimální teplota

-Pravidelnost dávkování chemie, krmiv a výměny vody

-Údržba a kontrola chodu všech zařízení

 

Mořské akvárium je potřeba nejen dobře rozběhnout, ale -a o to hlavně jde- udržet život v moři v odpovídající kvalitě. Odměnou jsou zdravé a čilé ryby a spokojení, rostoucí koráli. Ti jsou pýchou chovatele, který tak může skvěle relaxovat a to je v dnešní době velice potřebné.

   

 

Na závěr si neodpustím malou poznámku k omezování dovozu korálů. Myslím, že ochránci, prodejci a majitelé mořských nádrží  by mohli stát na jedné straně. A to na straně zachování rozmanitosti mořského života. Nedávno jsem četl, že ochránci a přírodovědci zvolili zamrazování korálů jako možnost uchování  jejich genofondu, který by byl použitelný až koráli zmizí z některých oblastí. Když se zoologické zahrady mohly z pouhých vystavovatelů změnit na záchovné a odchovné stanice zvířat,  které jsou ve volné přírodě v ohrožení nebo se tam už vůbec nevyskytují, proč by se jednotliví chovatelé a prodejci nemohli stát takovými „záchrannými stanicemi“? Myslím, že při vzájemné spolupráci všech zainteresovaných by to mohlo být velmi efektivní. Pokud budou domácí odchovy,  nebude se muset tolik dovážet.  A co když koráli zrovna z našich nádrží budou jednou „zachraňovat“ korálové útesy v oceánu ?

 

Chcete-li originální vánoční dárek – mořské akvárium- ať mikro nebo mega, najdete nás na www.aquavala.cz nebo přímo na prodejně Merhautova 57, 613 00 Brno.

zpět na přehled